Oturma İzniOturma izni hayatını Türkiye’de devam ettirmek isteyen yabancıların almak zorunda olduğu ikamet tezkeresidir.HSN Danışmanlık Oturma İzni Danışmanlık Örnek Belge

1. Kısa dönem oturma izni
2. Aile oturma izni
3. Öğrenci oturma izni
4. Uzun dönem oturma izni
5. İnsani oturma izni
6. İnsan ticareti mağduru oturma izni gibi çeşitleri vardır. Başvurular Göç İdaresi’ne yapılır.

Oturma izni hakkında önemli hususlar aşağıda sıralandığı gibidir; Uzun süreli ikamet izni almak için Türkiye’de 8 yıldır oturuyor olunmalıdır.
Türkiye’de 1 yıldan fazla kalmak isteniyorsa 1 yıllık turistik vize için başvurulmalı, ardından vize yenilenmesi için her yıl başvurulmalıdır.Türkiye’de 90 günden fazla kalmak için oturma izni almak zorunludur.
Pasaportsuz ikamet izni alınamaz.
Yabancılar 2 yıla, aile izinleri ise 3 yıla kadar izin alabilir.

Oturma izni alarak,
Motorlu taşıt alabilirsiniz.
Türk Sosyal Güvenlik Kurumu’na kaydolabilirsiniz.
İthalat yapabilirsiniz.
Şirket kurabilir,banka hesabı açabilirsiniz.
Sabit internet/telefon hizmeti alabilirsiniz.
Oturma izni alınmadığı takdirde bunların hiçbirisini yapamazsınız.

Eğer eski oturma izninizi yenileyecekseniz bitimine 60 gün kala yenileme işlemleri için başvurabilirsiniz. Bitim tarihinden sonra başvuru yaparsanız para cezası ödemeniz gerekir.

Eğer ikamet izni için başvurmadıysanız ve turistik vizenizde mevcut olan izinden daha uzun süre Türkiye’de bulunduysanız ülke,yaş ve konaklama süresine bağlı olarak size para cezası kesilecektir. Bu bedel harcınızdan çok çok daha yüksek olabilmektedir. 15 günden fazla süre aşımı olduğu takdirde giriş yasağı uygulanabilir. Bu cezalar giriş veya çıkışlarda gümrüklerde ödenir. Ödemediğiniz takdirde 1-5 yıl arası ülkeye girişiniz yasaklanır.
İkamet izni başvurunuz vizenizin geçerlilik zamanında yapılmadıysa ve süre aşımı 10 günü geçtiyse yeni bir randevu için yurtdışına giriş-çıkış yapmanız gerekebilir. Süre aşımınızdan itibaren ilk 10 gün her gün 5$ ödemeniz koşuluyla ikamet izni için geçerli bir başvuru yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar
  • Başvuru Formu
  • Pasaport veya yerine geçen belgenin aslı ve fotokopisi
  • Dört adet biyometrik fotoğraf,
  • Kalınacak sürede yeterli ve düzenli maddi imkâna sahip olunduğuna dair beyan, Geçerli sağlık sigortası

Eğer pasaportunuzda Türkiye Konsolosluğuna ait vize yoksa veya vatandaşı olduğunuz ülke e-vize gerektirmiyorsa ‘Bir Kez Giriş Ücreti Tutarı’ (372,80 TL) ödemeniz gerekecektir. Tüm evraklar eksiksiz teslim edildiği takdirde ikamet izni kartı 7-30 gün içerisinde size ulaşır. Telefon ve e mailinizi doğru belirttiğiniz takdirde bilgilendirme size SMS ve mail şeklinde yapılacaktır. İkamet izni kartınız kargoya verildiği takdirde internetten takip edilebilir. Eğer 4 hafta içerisinde kartınız size ulaşmadıysa ‘Göç İdaresi Müdürlüğü’ne gitmenizi ya da telefon açmanızı tavsiye ederiz.